Publikace „Autoimunitní choroby“ tří polských odbornic na výživu se věnuje onemocněním, která již podle názvu souvisí s nesprávně fungujícím imunitním systémem. Ten namísto toho, aby organismus odpovídajícím způsobem chránil, z nějakého důvodu na něj útočí. Tento útok je velmi často namířen proti vlastním buňkám .
Nenasazujte si nikdy bezlepkovou dietu před stanovením diagnózy!
Jedním z autoimunitních onemocnění, o kterém se v knize píše, kromě revmatoidní artritidy, Hashimotovy choroby, diabetu 1. typu, lupusu či zánětlivých onemocnění střev, je také celiakie.
Je možné i bez celiakie špatně reagovat na lepek?
Inzerce zalando
Bohužel ano. Pokud jsme se testovali na celiakii, a výsledky byly negativní, stále se u nás může projevit reakce zodpovědná za horší toleranci lepku a výrobků, které jej obsahují. Ke kontrole tolerance těchto bílkovin je nejlepší použít eliminační a provokační metody (lepek ze stravy zcela vyloučíme, poté jej můžeme v malém množství zavést a pozorovat reakce organismu). Velmi často se po vyloučení lepku z diety na určitou dobu (asi tři týdny) zlepší pocit pohody. Mnoha lidem se intenzita chorob trávicího systému může snížit. Po opětovné konzumaci lepku (tzv. provokace) se v případě, že máme problém s jeho tolerancí, mnoho příznaků pravděpodobně vrátí. Díky tomuto testu bude snazší zjistit, zda má lepek negativní vliv na naše tělo.
Kdy má smysl otestovat se na celiakii?
Ve skutečnosti na to existuje mnoho indicií, jakož i příznaků samotné celiakie. Zvažte podrobnou diagnostiku, pokud:
Jeden z vašich příbuzných prvního stupně má celiakii.
Vy nebo někdo z vaší rodiny má Downův syndrom, Williamsův syndrom nebo nedostatek IgA (druh lidských protilátek, imunoglobulinů typu A, které se významně podílejí například na ochraně proti mikroorganismům).
Vy nebo někdo z vaší rodiny má diabetes 1. typu, herpetickou dermatitidu, autoimunitní tyreoiditidu (zánět štítné žlázy nazývaný také Hashimotova choroba) nebo hepatitidu. Tyto stavy se často spojují s celiakií.
Vy nebo někdo ve vaší rodině máte příznaky jako chronický nedostatek železa, anémii, osteoporózu, chronické střevní problémy (jako je průjem), slabost, zpoždění vývoje dětí a potraty u žen.
Máte chronické příznaky – reflux (pálení žáhy) a diskomfort ve střevech. Mohou to být chronické příznaky celiakie, poraďte se proto se svým lékařem.