Cesta k vysněné postavě: Kdy dělat kardio – před silovým tréninkem či po něm? A co to přesně je?

A je vůbec dobré kombinovat je v jeden den? Jak vypadá váš trénink v posilovně? Cvičíte kardio i silový trénink? Zamysleli jste se nad tím, v jakém pořadí je to lepší?

Existuje mnoho různých způsobů, jak se dostat do kondice, ale většina forem cvičení lze rozdělit do dvou skupin: kardio a silový trénink. Kardio znamená aktivity, které se zaměřují na zvýšení srdeční frekvence a primárně na fungování kardiovaskulárního systému – tedy srdce a cév. Patří sem chůze, běh, tanec, jízda na kole. Silový trénink představuje cvičení, která se zaměřují na budování svalové síly a vytrvalosti. K nim patří dřepy, výpady, posilování s činkami či na strojích se závažími.

Kolikrát týdně cvičit kardio a silový trénink?
Je přirozené, že vás může přitahovat jedna z těchto dvou skupin tréninků víc než druhá. Ideální je však do svého cvičebního programu zahrnout jak kardio, tak silové cviky. Kardio zlepšuje vytrvalost, snižuje riziko různých chorob. Silový trénink zlepšuje rovnováhu, koordinaci, sílu.

Vyzkoušejte i tyto cviky na problémové partie:

Dospělé osoby potřebují každý týden 150 minut kardio aktivity střední intenzity nebo 75 minut intenzivní kardio aktivity. Silový trénink je doporučený dva nebo více dní v týdnu, cílem je procvičit všechny hlavní svalové skupiny. Jednoduchý způsob, jak toho dosáhnout, je pět 30-minutových kardio cvičení během týdne, plus dva silové tréninky. To je minimum. Pokud nemáte konkrétní tréninkové cíle, zcela postačí dopřát si každý den rychlou chůzi a dvakrát týdně cvičit s silový trénink.

Můžete dělat kardio a silový trénink ve stejný den?
Ano, neexistuje důvod, proč byste nemohli kardio a posilování týž den, dokonce v rámci jednoho tréninku.

Výhody silového tréninku před kardiem
Nejvhodnější volbou, je-li vaším cílem vybudovat si svaly, je začít trénink posilováním. Na začátku tréninku jste svěží a máte dostatek energie na to, abyste ji soustředili do silových cvičení. Dokážete dělat série s větší silou a energií, než kdybyste předtím běhali, boxovali nebo si dali vysoce intenzivní trénink.

Když uděláte silová cvičení, můžete trénink ukončit kardiem, například lehkým během. Před cvičením se nezapomeňte zahřát dynamickými cvičeními a pohyby, připravíte nejen tělo, ale i mysl na další aktivity. Nezapomeňte na klasické výpady, zahřívají svaly, které se chystáte použít.

Výhody kardia před silovým tréninkem
Pokud nejdříve cvičíte kardio, znamená to, že jste se už zahřáli a jste připraveni na silový trénink. Kardio na úvod tréninku také podporuje průtok krve a pomůže vám lépe se „probudit“ před posilováním.

To je však dobré jen tehdy, pokud neplánujete zvedat těžká závaží nebo dělat velmi intenzivní silový trénink. Takže, pokud máte na plánu nenáročná silová cvičení zaměřená na udržení svalů a síly, můžete začít trénink kardio cvičením. Pokud byste chtěli cvičit intenzivní silová cvičení, po kardio tréninku už budete vyčerpáni.

Pokud však kardio trénink vůbec není vaším šálkem kávy, soustřeďte se v posilovně jen na silová cvičení a průběžně si dopřejte jízdu na kole či rychlou chůzi venku – pomůže tomu, když si stanovíte cíl. Například, můžete jít něco vybavit na kole či rychlou chůzí.

Podtrženo a sečteno
I když existuje několik osvědčených postupů, kdy a jak cvičit, ve skutečnosti neexistují žádná přísná pravidla o tom, jak nejdříve dělat kardio nebo silové cviky. Jakýkoli postup si vyberete, neovlivní negativně vaše zdraví ani kondici. Zamyslete se nad vlastními cvičebními cíli a podle toho nastavte vaše tréninky.

Chcete-li zjistit, zda vaše nastavená rutina funguje, musíte se jí držet déle – vydržte při ní alespoň měsíc a poté můžete hodnotit. Nevyplatí se neustále měnit program cvičení, protože nikdy nebudete vědět, co ve vašem případě funguje a co ne.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Znáte hořčíkový olej, který dokonale hýčká naše svaly?

Všichni sportovci, ať už jsou vrcholoví nebo rekreační se minimálně občas setkají s bolestmi svalů. Stačí „přepísknout“ trénink nebo v soutěži jet na plný výkon, či...

Jak souvisí erektilní dysfunkce se srdcem?

Uklidněte se, máte infarkt. Toto řekl bývalému moderátorovi pořadu Hemendex v rádiu Expres Juraje Sabovi záchranář. Kolik měl tehdy Juraj Sabo let? "Nechceme mladé...

Jablka pozitivně ovlivňují imunitu. Jíme je však málo

Ovoce s tradicíVěděli jste, že jablka tvoří 70% celkové úrody slovenského ovoce? Zapsaných máme až 150 různých odrůd! Mezi ty nejoblíbenější patří červenožlutá Gala,...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...

Dcera se mi nikdy s ničím nesvěřila: První těhotenství ji natolik změnilo, že udělala něco, co bych nikdy nečekala

Jana své dceři Lence nerozuměla. Někdy se jí zdálo, že ji zcela nepoznává a to, co si lidé vysvětlovali jako pubertální odcizení, se v...