Astma: Spouštěčem nemoci může být pyl i cigaretový kouř

Astma je jedním z nejrozšířenějších nepřenosných onemocnění a je považována také za nejčastější chronické onemocnění mezi dětmi. Podle posledních údajů Národního centra zdravotnických informací je na Slovensku více než 94 tisíc sledovaných pacientů s astmatem.

Příčiny astmatu nejsou prozatím jednoznačné, k nebezpečným faktorům, které přispívají k jejímu rozvoji, patří vdechování astmatických spouštěčů, jako jsou alergeny, tabákový kouř či chemické látky. Přestože astma je nevyléčitelné onemocnění, správná léčba může přinést pacientům vysokou kvalitu života.

Astmatiků každoročně přibývá, proto odborníci vyzývají ke zpomalení této neinfekční pandemie. Podle Slovenské společnosti alergologie a klinické imunologie (SSAKI) by pomoci mělo zvýšení používání alergenové imunoterapie na Slovensku. Ta v poslední studii, publikované v medicínském časopise Lancet, vykázala významně pozitivní dlouhodobé a přetrvávající účinky v léčbě alergické rinitidy.

Alergie jsou aktuálně nejčastějším chronickým onemocněním v Evropě a podle odhadů bude v roce 2025 s alergií zápasit až polovina evropské populace. Na Slovensku trpí alergickou rýmou přibližně až 3 z 10 Slováků, v případě astmatu jde o 1 z 10 Slováků. Odborníci však upozorňují, že tato čísla budou mít stoupající trend, za což významně může i pandemie COVID-19. Během ní totiž výrazně poklesl počet návštěv pacientů v ambulancích imunoalergologů, čímž poklesla také včasná diagnostika nových pacientů.

„Pokud se alergická rýma včas a adekvátně neléčí, ve většině případů se vyvíjí do dalších alergických onemocnění a také do astmatu,“ vysvětluje propojení mezi těmito dvěma onemocněními mimořádný profesor Peter Pružinec, hlavní odborník resortu zdravotnictví pro klinickou imunologii a alergologii. Zároveň dodal, že téměř polovina pacientů s alergiemi trpí oběma onemocněními a až téměř 70 % případů astmatu je způsobeno alergií.

Přestože dnes pacienti mají k dispozici účinnou léčbu, na Slovensku se používá v nízké míře. Jedná se o alergenovou imunoterapii, kterou Evropská léková agentura označuje za jediný způsob léčby, který dokáže modifikovat průběh onemocnění a netlačí jen příznaky. Při této léčbě je alergikovi podáván alergen, na který je alergický. „Alergenová imunoterapie je schopna léčit příčinu nejrozšířenějších typů alergií na pyly, roztoči či jed blanokřídlého hmyzu. Cílem je naučit imunitní systém organismu daný alergen tolerovat a na tento alergen nereagovat přehnanou, tedy alergickou reakcí. Kromě vyléčení hovoříme také o snížení rizika rozvoje nových alergií a astmatu,“ vysvětluje profesor Miloš Jeseňák, prezident Slovenské společnosti alergologie a klinické imunologie.

Pretty woman using her inhaler on a sunny day

Alergenová imunoterapie je na Slovensku dostupná pro nejčastější typy alergenů – roztoči, pyl stromů, trav či plevelů. „Kromě injekční a kapkové formy máme na Slovensku dostupnou i tabletovou sublingvální, tedy podjazykovou imunoterapii,“ doplňuje Jeseňák.

Na výzkum a léčbu astmatu se každoročně vynakládají nemalé prostředky. „Díky moderní léčbě může naprostá většina pacientů žít plnohodnotný život bez zvláštních omezení, a to by mělo být i do budoucna naší primární snahou. V současnosti se díky účinným farmakám a snaze o uplatňování principů kontroly nad astmatem téměř nesetkáme s potřebou ventilovat pacienty. Potřeba hospitalizovat astmatiků je nízká a poklesla i invalidizace způsobená tímto chronickým onemocněním dýchacích cest,“ dodal docent Ivan Solovič, prezident Slovenské pneumologické a ftizeologické společnosti.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Snídáme ho, oběd, večeře: Neodmyslitelná součást jídelníčku, ale o jeho vlivu na zdraví víme málo

Snídáme ho, oběd, večeře. Pečivo je neodmyslitelná součást našeho jídelníčku a přesto o něm a jeho vlivu na zdraví víme stále až překvapivě málo....

Sestra mi vždy záviděla muže: Až do tohoto momentu, kdy se karta obrátila a já jsem pochopila, jak se cítí

"Kateřina byla moje jediná sestra a že mezi námi byl jen něco přes roční věkový rozdíl, rozuměli jsme si lépe než všichni ostatní sourozenci....

Zamakala na sobě! Sexy hvězda je zpět – dokonce krásnější, než kdykoli předtím

Předvedla 11 dechberoucích outfitů a překvapivě se stala TOPkou filmového festivalu v Cannes. Právě Eva Longoria, která měla po porodu období, kdy se na...

Kdy má smysl otestovat se na celiakii?

Publikace "Autoimunitní choroby" tří polských odbornic na výživu se věnuje onemocněním, která již podle názvu souvisí s nesprávně fungujícím imunitním systémem. Ten namísto toho,...

Coca-Cola aneb značka úzce spjatá s Vánoci. Jak vypadá její letošní reklama?

Letošní vánoční kampaň Kouzlo být spolu (Real Magic at Christmas) společnosti Coca-Cola vyzdvihuje a oslavuje sílu sounáležitosti. Značka, která se stala synonymem vánočního období,...