Poplatek za povolení ESTA se zvyšuje, cesta do USA se prodraží jen o pár dolarů

Zpáteční letenky do Spojených států amerických začínají na cenovce od necelých 350 eur.
Cestovatelé si při nejbližší cestě za oceán budou muset připlatit, ESTA poplatek se zvyšuje. ESTA, celým názvem Electronic System for Travel Authorization, je automatizovaný americký vládní systém, který umožňuje vycestování do USA.

Od 26. května se výše poplatku navýšila na 21 dolarů. Doposud turisté platili 14 dolarů. Jednotlivci se schváleným povolením ESTA o něj nemusí v tuto chvíli znovu žádat, protože ESTA je platné na dva roky.

Zájem o cesty za oceán je vysoký, během prvních pěti měsíců si letenky do Ameriky zakoupilo podle dat Pelikána o 68 procent více rekreantů než se celý loňský rok. Top destinací je New York, který tvoří podíl téměř 30 procent ze všech destinací.

Slováci cestují do Spojených států amerických prostřednictvím bezvízového programu od roku 2008. Ke vstupu do USA potřebují cestovní pas a také schválené povolení ESTA.

Toto online povolení je platné pro cestu do USA za účelem turistiky nebo služební cesty, přičemž pobyt nesmí přesáhnout 90 dní. V případě jakéhokoli jiného účelu cesty a také v případě pobytu přesahujícího 90 dní je třeba před cestou požádat o vízum, k němuž již povolení ESTA není třeba vyplnit. Vyplňovat ho není třeba ani při překročení amerických hranic po souši, ať už z Mexika nebo Kanady.

Vyplnění formuláře je jednoduché a zabere přibližně deset až patnáct minut. Přichystanou třeba mít debetní či kreditní kartu, zaplatit lze i prostřednictvím platební brány PayPal. Potvrzení je následně zasláno na e-mailovou adresu.

Po požádání povolení by do 72 hodin měla přijít odpověď od Oddělení vnitřní bezpečnosti USA a Amerického imigračního úřadu. Pravděpodobnost zamítnutí registrace je minimální, zejména pokud žadatel dosud nebyl z USA vyhoštěn, nepřebýval v zemi ilegálně a nepředstavuje pro ni bezpečnostní riziko.

ESTA není zárukou vstupu do Spojených států, pouze opravňuje vycestovat a po příletu je nezbytné projít celní kontrolou.


Amerika za čtyři stovky

Slovenské cestovatele do Ameriky lákají i příznivé ceny letenek. Zpáteční letenky do USA momentálně seženou cestovatelé od necelých 350 eur s odletem z polského Krakova.

Z Vídně se letenky pohybují na úrovni od necelých 400 eur, při odletu z východu Slovenska přibližně 460 eur.

Cestám do Ameriky momentálně hraje do karet i opětovné spuštění linky rakouského dopravce Austrian Airlines do Los Angeles. Ta byla spuštěna po téměř tříleté pauze 20. května – podobně, jako ostatní linky rakouského dopravce z Vídně, jde o přímé spojení.

Linka bude zatím jezdit do října letošního roku, od července by se její frekvence měla navýšit na šest letů týdně.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Robotický vysavač dokáže ušetřit spoustu času: Jak vybrat ten správný?

Řešením je robotický vysavač. Toto zařízení je navrženo tak, že za ideálních podmínek udělá všechnu práci za vás. Ušetří vám tak energii i čas,...

Má vaše tělo dostatek vitaminu D? Jeho přítomnost je důležitou ochranou vůči chorobám, včetně korony

Ještě donedávna vitamín D nikdo velmi neřešil. Bral se jako důležitý nanejvýš pro kosti. Dnes se však zjišťuje, že souvisí s řadou nemocí včetně...

Astma: Spouštěčem nemoci může být pyl i cigaretový kouř

Astma je jedním z nejrozšířenějších nepřenosných onemocnění a je považována také za nejčastější chronické onemocnění mezi dětmi. Podle posledních údajů Národního centra zdravotnických informací...

Týden v cestování: Letní dovolené bez omezení a mailující koně na Islandu

Kypr ruší od června vstupní podmínky. Turisté budou moci přicestovat bez prokázání se testováním, očkováním či překonáním onemocnění COVID-19. Zrušení těchto povinností se týká...