Dovolená u Jadranu je rok co rok levnější. Do Chorvatska cestujeme od 10 eur a jen přibližně hodinu

Chorvatsko bylo léta známé jako destinace, do které slovenští rekreanti směřují autem. To změnila pandemie a nízkonákladová spojení – jen za prvních pět měsíců roku 2022 si letenky zakoupilo o 25 procent více rekreantů než za celý předpandemický rok 2019.

Zatímco běžně cestovatelé směřovali k Jaderskému moři osm a více hodin, letadlo zkrátilo jejich cestu na přibližně jednu hodinu.

Top destinací je přímořský Zadar, který tvoří podíl 35 procent. Skokanem je Záhřeb, do kterého létáme toto léto iz Bratislavy – do konce května si tak letenky koupilo o 220 procent více rekreantů než za celý rok 2019.

Ve spolupráci s cestovní kanceláří Pelikán vybíráme letní destinace v Chorvatsku, do kterých mohou letos cestovat letecky, a to s cenovkou od přibližně 10 eur zpátečně.

Chorvatské město Dubrovník zažívá již pár let díky seriálu z dílny HBO Hra o trůny obrovskou slávu, filmaři si jej však všimli už při natáčení Star Wars. Perla Jadranu, jak se Dubrovník přezdívá, je mimo jiné od roku 1979 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jedná se o lukrativní destinaci známou svými tisíciletými hradbami, památkami, ale i krásnými plážemi, z nichž většina disponuje Modrou vlajkou – tedy označením pro kvalitu služeb a čistotu pláže a moře. Město je také známé svými barevnými festivaly, zároveň je výborným odrazovým můstkem při poznávání jižní části Balkánu – díky své výborné poloze je jen na skok od Bosny a Hercegoviny či Černé Hory.

Zpáteční letenky do Dubrovníku s odletem z vídeňského letiště seženou čeští cestovatelé již od přibližně 40 eur.

Největším lákadlem Chorvatska jsou kromě milovaného moře malá přímořská města, která si návštěvníky získají svou atmosférou – jedním z nich je právě Zadar.

Nejznámější je pláž Kolovare, která drží i ocenění Modré vlajky za čistotu pláže i moře a také kvalitu služeb. Pláž je plně vybavená a na své si přijdou milovníci odpočinku i sportu.

Za návštěvu stojí zadarský přístav, ze kterého se rekreanti mohou přesunout lodí na nedaleké ostrovy a kde také najdou slavné Mořské varhany – je to jedinečný architektonický skvost, který rozehrávají právě mořské vlny svým prouděním. Společně tak vytvářejí mořskou hudbu, která se šíří celým přístavem.

Hned vedle se nachází Pozdrav Slunci, instalace, která po západu slunce vytváří magickou hru světel. Skleněné pláty v této instalaci během dne absorbují sluneční energii, kterou večer osvěcuje město.

Zpáteční letenky do Zadaru seženou slovenští rekreanti od necelých 40 eur s odletem z vídeňského letiště.

Přímořské město Zadar je letos nejoblíbenější chorvatskou destinací SlovákůZdroj: Shutterstock
Záhřeb

Hlavní město Chorvatska je výborným bodem pro poznávání vnitrozemí. Nachází se jen dvě hodiny od jednoho z nejkrásnějších parků Evropy – Plitvických jezer.

Záhřeb se dělí na Horní a Dolní město – pro Horné jsou typické červené střechy, dlážděné uličky a kostelní věže – je třeba vidět například Záhřebskou katedrálu či věž Lortšćak. V Dolním městě najdou rekreanti směs secesních, nebarokních a art deco budov – nachází se zde Chorvatské národní divadlo, Muzeum umění či Technické muzeum Nikola Tesla.

V Záhřebu se nachází také Park Maksimir – jeden z prvních veřejných parků na světě, který je považován za nejkrásnější v Evropě. Nachází se v něm například i Záhřebská ZOO.

Zpáteční letenky do Záhřebu aktuálně začínají na cenovce od přibližně 10 eur s odletem z bratislavského letiště.

Pula

Na jihu chorvatského poloostrova Istrie leží město Pula. Asi nejznámější památkou je římský amfiteátr – Pulská aréna. Je šestým největším antickým amfiteátrem na světě, kterou podle legendy postavily víly během jedné noci. Pula však kromě bohaté historie láká také k odpočinku.

Pláže jsou zde kamenité či z jemného štěrku, nejznámější je pláž Ambrela, která byla dokonce oceněna Modrou vlajkou – za vynikající kvalitu zařízení na pláži a čistotu moře. Pula je výbornou destinací pro rodiny s dětmi, ty zabaví nafukovací Aquapark Šumilandia v Lungomaru nebo adrenalinový park Adventure Park Pula.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Otce jsem naposledy viděla jako malá: Až po letech mi vysvětlil, že za jeho odchodem stála tato absurdita

Petra měla se svým otcem neuvěřitelně skvělý vztah. Byl pro ni hrdinou a vzorem zároveň, cítila se jako jeho malá princezna. Věděla, že tvrdě...

Ekologičtější a flexibilnější cestování. Vlakové permanentky lákají k letnímu poznávání Evropy

Rail passy umožňují neomezené cestování vlakem na určité období v konkrétním regionu. Odebírat články autora Země západní a střední Evropy mají hustou a dobře propojenou železniční...

Social Awards 2022: Známe aktuálně nejsilnější osobnosti sociálních sítí

Máme za sebou další předávání českých ocenění a vidět jsme dnes mohli hned několik známých tváří, které hýbou online světem. Kdo si odnesl Social...

Jak souvisí erektilní dysfunkce se srdcem?

Uklidněte se, máte infarkt. Toto řekl bývalému moderátorovi pořadu Hemendex v rádiu Expres Juraje Sabovi záchranář. Kolik měl tehdy Juraj Sabo let? "Nechceme mladé...

Chystáte se kupovat pračku? Tyto funkce vám zjednoduší život

Přemýšlíte nad výměnou pračky za nový model? Děláte správně. Starší kousky mají totiž často nepřiměřeně dlouhé cykly, použijí desítky litrů vody navíc a také...