Dovolená u Jadranu je rok co rok levnější. Do Chorvatska cestujeme od 10 eur a jen přibližně hodinu

Chorvatsko bylo léta známé jako destinace, do které slovenští rekreanti směřují autem. To změnila pandemie a nízkonákladová spojení – jen za prvních pět měsíců roku 2022 si letenky zakoupilo o 25 procent více rekreantů než za celý předpandemický rok 2019.

Zatímco běžně cestovatelé směřovali k Jaderskému moři osm a více hodin, letadlo zkrátilo jejich cestu na přibližně jednu hodinu.

Top destinací je přímořský Zadar, který tvoří podíl 35 procent. Skokanem je Záhřeb, do kterého létáme toto léto iz Bratislavy – do konce května si tak letenky koupilo o 220 procent více rekreantů než za celý rok 2019.

Ve spolupráci s cestovní kanceláří Pelikán vybíráme letní destinace v Chorvatsku, do kterých mohou letos cestovat letecky, a to s cenovkou od přibližně 10 eur zpátečně.

Chorvatské město Dubrovník zažívá již pár let díky seriálu z dílny HBO Hra o trůny obrovskou slávu, filmaři si jej však všimli už při natáčení Star Wars. Perla Jadranu, jak se Dubrovník přezdívá, je mimo jiné od roku 1979 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Jedná se o lukrativní destinaci známou svými tisíciletými hradbami, památkami, ale i krásnými plážemi, z nichž většina disponuje Modrou vlajkou – tedy označením pro kvalitu služeb a čistotu pláže a moře. Město je také známé svými barevnými festivaly, zároveň je výborným odrazovým můstkem při poznávání jižní části Balkánu – díky své výborné poloze je jen na skok od Bosny a Hercegoviny či Černé Hory.

Zpáteční letenky do Dubrovníku s odletem z vídeňského letiště seženou čeští cestovatelé již od přibližně 40 eur.

Největším lákadlem Chorvatska jsou kromě milovaného moře malá přímořská města, která si návštěvníky získají svou atmosférou – jedním z nich je právě Zadar.

Nejznámější je pláž Kolovare, která drží i ocenění Modré vlajky za čistotu pláže i moře a také kvalitu služeb. Pláž je plně vybavená a na své si přijdou milovníci odpočinku i sportu.

Za návštěvu stojí zadarský přístav, ze kterého se rekreanti mohou přesunout lodí na nedaleké ostrovy a kde také najdou slavné Mořské varhany – je to jedinečný architektonický skvost, který rozehrávají právě mořské vlny svým prouděním. Společně tak vytvářejí mořskou hudbu, která se šíří celým přístavem.

Hned vedle se nachází Pozdrav Slunci, instalace, která po západu slunce vytváří magickou hru světel. Skleněné pláty v této instalaci během dne absorbují sluneční energii, kterou večer osvěcuje město.

Zpáteční letenky do Zadaru seženou slovenští rekreanti od necelých 40 eur s odletem z vídeňského letiště.

Přímořské město Zadar je letos nejoblíbenější chorvatskou destinací SlovákůZdroj: Shutterstock
Záhřeb

Hlavní město Chorvatska je výborným bodem pro poznávání vnitrozemí. Nachází se jen dvě hodiny od jednoho z nejkrásnějších parků Evropy – Plitvických jezer.

Záhřeb se dělí na Horní a Dolní město – pro Horné jsou typické červené střechy, dlážděné uličky a kostelní věže – je třeba vidět například Záhřebskou katedrálu či věž Lortšćak. V Dolním městě najdou rekreanti směs secesních, nebarokních a art deco budov – nachází se zde Chorvatské národní divadlo, Muzeum umění či Technické muzeum Nikola Tesla.

V Záhřebu se nachází také Park Maksimir – jeden z prvních veřejných parků na světě, který je považován za nejkrásnější v Evropě. Nachází se v něm například i Záhřebská ZOO.

Zpáteční letenky do Záhřebu aktuálně začínají na cenovce od přibližně 10 eur s odletem z bratislavského letiště.

Pula

Na jihu chorvatského poloostrova Istrie leží město Pula. Asi nejznámější památkou je římský amfiteátr – Pulská aréna. Je šestým největším antickým amfiteátrem na světě, kterou podle legendy postavily víly během jedné noci. Pula však kromě bohaté historie láká také k odpočinku.

Pláže jsou zde kamenité či z jemného štěrku, nejznámější je pláž Ambrela, která byla dokonce oceněna Modrou vlajkou – za vynikající kvalitu zařízení na pláži a čistotu moře. Pula je výbornou destinací pro rodiny s dětmi, ty zabaví nafukovací Aquapark Šumilandia v Lungomaru nebo adrenalinový park Adventure Park Pula.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Potřebujete si zařídit kvalitní home office? A víte, že si ho celý můžete pořídit na jedno kliknutí?

Odpověď na otázku, zda má prostředí, ve kterém pracujete, vliv na vaši výkonnost a soustředění, je jasná: věda už dávno potvrdila, že tento faktor...

Týden v cestování: Letní dovolené bez omezení a mailující koně na Islandu

Kypr ruší od června vstupní podmínky. Turisté budou moci přicestovat bez prokázání se testováním, očkováním či překonáním onemocnění COVID-19. Zrušení těchto povinností se týká...

Astma: Spouštěčem nemoci může být pyl i cigaretový kouř

Astma je jedním z nejrozšířenějších nepřenosných onemocnění a je považována také za nejčastější chronické onemocnění mezi dětmi. Podle posledních údajů Národního centra zdravotnických informací...

Sezóna Dubaje létem nekončí. Lákadlem jsou hotely za 20 eur a letenky za příznivé ceny

Burj Al Arab je nejikoničtějším hotelem Dubaje a zároveň neoficiálně jediným sedmihvězdičkovým hotelem na světěZdroj: Pelikán Zpáteční letenky do Dubaje začínají během léta na cenovce...

Otec mi dal do života tuto jednu dobrou radu: Při rozvodu mi pomohla tak, jak by to nedokázalo nic jiného

Klára odjakživa toužila po obrovské rodině. Šťastném manželství bez problémů, dětech, které se na ni budou moci spolehnout a matce a otci, kteří na...